Denna bortamatch mot FC Nyköping har det varit en del strul avseende inplaneringen. De placerade in matchen väldigt sent och kom sedan på att det var student i Nyköping. Efter att försökt hitta passande dagar hamnade vi på denna onsdag men trodde kanske inte att matchstart 20:30 var med i bilden men med byte av konstgräs på A-planen på Rosvalla och många andra lag som också firar student så var planbristen så pass stor att vi fick köpa en champions leauge liknande speltid. Det som dock var ett sämre byte än matchtid var att vi skulle från början skulle spelat på underbara Folkungavallen men i och med matchflytten till så sen matchstart fick vi spela på den otroligt ocharmiga Rosvalla B. Det är fan sörmlands tråkigaste matcharena som bara konkurerar med Geneta IP i Södertälje i den kategorin.
Vi visste från början att FC Nyköping är ett väldigt bollskickligt lag och med en jämn konstgräsmatta skulle det bli jobbigt att hänga med. Vi har dock sett att de många gånger haft problem men lag och släppt in en del mål och även tappat en del poäng. Vårt fokus var därför förstås att hålla ihop laget och ligga lite lägre än normalt och inte jaga för mycket boll.
Vi börjar helt ok men redan nu märker man att vi har inte riktigt dagen. Vi ligger lågt men hamnar lite för lågt och har för få spelare i bra postitioner de få gånger vi vinner boll. FC Nyköping flyttar boll på ett bra sätt och kommer ofta till avslut så vi får sällan kontra. Efter dryga kvarten får FC igenom en lite längre boll och Wille i målet kommer lite fel och rammar deras forward med straff som resultat. Wille tar dock ett pantersprång och plockar ännu en straff. Trots att domarna varit frikostiga när det gäller straffar emot oss har Wille endast släppt förbi sig en av fyra – grymt facit. Denna straff kan vi dock inte lasta domaren för – den var solklar så jag tror inte någon ens orkade ifrågasätta det minsta.
Lite börjar tron växa att vi kan göra något bra idag efter Willes straffräddning. Efter20 minuter kommer vi till vårt första riktiga anfall och David får på ett bra avslut som deras kepeer gör en kanonräddning på upp i ribban och sedan kommer Isak nästan fram på returen men vi kammar noll. Vi har ytterligare en bra kontringschans men när sedan FC Nyköping gör 1-0 med 5 sekunder kvar på första halvlekt förstår man att det blir jobbigt.
I andra blir det tydligt hur mycket bättre FC Nyköping blir i ledning då de kan diktera speltempo och varierar kortpassningspel med stickare ut på kanterna. Vi jobbar på men får svårt att freda oss och när FC presterar några bra anfall faller vi inte igenom men tappar lite i de 100 %-iga aktionerna så gör FC tre mål på 12 minuter. Vi stoppar blödningen och får lite bättre stopp på deras tempo och vi skapar även 3 bra kontringar men vi kommer inte till skott utan det blir block eller lite taffliga touch och svaga sista passningar eller avslut så vi kammar noll och FC kan defilera in i mål.
Vi kan så mycket bättre än så här och bör kunna störa dem mer trots att det är ett riktigt bra lag med mycket rutiner från div 2 och 3. Vad jag förstod fanns det någon som till och med spelat division 1. De gör det jobbigt för oss och vi ska kunna göra mer men vi är samtidigt nöjda med att vi kan strukturerar upp det hela och inte låta det rinna iväg till pinsamma siffor. Det hade varit roligt om vi gjort något mål och pressat det lite mer – ett ledningmål i första hade kunnat ger lite mer energi. Totalt kan vi dock inte annat än tacka för lektionen och knyta näven i ficka och se fram emot matchen på Stalls Backe på riktigt gräs och att vi då ska vara lite mer på tå så ska de få jobba betydligt hårdare om de ska få med sig tre poäng.
Det är surt att känna att vi förlorar klart och tydligt och inte var nära att ta poäng men samtidigt blir besvikelsen betydligt mindre när det bara är att acceptera att man förlorar mot ett bättre lag jämfört med förra veckan då förlusten satt i länge där man ältar ”om det hade hänt” osv. Det var dock en bra prestation och detta en sämre och vi sumerar två raka förluster så nu måste vi ladda på ordentligt till matchen på onsdag mot Gnesta för nu måste vi in och ta poäng igen så vi inte tappar mark på toppskiktet.
1-0 45 min Nyköping
2 - 0 58 min Nyköping
3-0 68 min Nyköping
4-0 71 min Nyköping
Varningar Wille Sjöholm och Joel Eriksson